Skip to main content

Filings continue as Friday deadline approaches

August 14, 2014

Candidates are continuing to file for municipal positions to be determined in the November general election.

The recent filing period opened at noon July 25 and closes at noon Aug. 15.

As of early morning today, the following individuals had filed as candidates.

The candidates listed here also include those who previously filed for county positions before the preferential primary election, but will be included on the Nov. 4 general election ballot.

Alexander
•Mayor, Farren Wadley; Corliss Jerry Ball.
•Alderman, Ward 1, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Jean Cummings Fisher; Jeffery S. Watson.
•Alderman, Ward 2, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Andy Mullins.
•Alderman, Ward 3, Position 1, Andrea Bearden.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Harvey C. Howard.
•Alderman, Ward 4, Position 1, Monroe Cates.
•Alderman, Ward 4, Position 2, Alderman Lonny Chapman, incumbent.

Bauxite
•Mayor, Eddie Jones; Debbie Purifoy.
•Alderman, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Position 2, no filings to date.
•Alderman, Position 3, Mae Clark.
•Alderman, Position 4, Michael Collins.
•Alderman, Position 5, Mona Struble, incumbent.

Benton
(All races are nonpartisan.)
•Mayor, Mayor David J. Mattingly, incumbent.
•City Clerk, Cindy Stracener, incumbent.
•City Attorney, Brent Houston, incumbent.
•Alderman, Ward 1, Position 1, Alderman Frank Baptist, incumbent; Ron James.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Alderman Kerry Murphy, incumbent.
•Alderman, Ward 2, Position 1, Charles Cunningham, incumbent.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Evelyn Calvin Reed, incumbent..
•Alderman, Ward 3, Position 1, Alderman Bill Donnor, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Alderman Jerry Ponder, incumbent; Freddy Burton; Rick Holland.
•Alderman, Ward 4, Position 1, Brad Moore, incumbent; Jim Gardner
•Alderman, Ward 4, Position 2, James A. Herzfeld, incumbent.
•Alderman, Ward 5, Position 1, Steve Lee, incumbent.
•Alderman, Ward 5, Position 2, Alderman Lori Beaty Terrell, incumbent.

Bryant
(All races are nonpartisan.)
•Mayor, Randy Cox; Alderman Adrian Henley; Mayor Jill Dabbs, incumbent.
•City Clerk, Clerk Heather McKim, incumbent; Sue Ashcraft.
•City Attorney, Doug Mays; Josh Farmer.
•Alderman, Ward 1, Position 1, Lorne Gladden.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Wade Permenter.
•Alderman, Ward 2, Position 1, Alderman Mike Chandler, incumbent.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Rae Ann Fields; Jerry Henson.
•Alderman, Ward 3, Position 1, Jo Anna Brown; R.E. Higginbotham.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Alderman Rob Roedel, incumbent.
•Alderman, Ward 4, Position 1, Brenda White Miller, incumbent.
•Alderman, Ward 4, Position 2, Gary Hollis.

Haskell
(All races are nonpartisan.)
•Mayor, Jayme Watson-Bruton; Jerry D. Tittle; Janie Lyman.
•Alderman, Ward 1, Position 1, Rose Marie Wilkinson, incumbent.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Dallas Wright.
•Alderman, Ward 2, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Raymond Lobbs, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 1, Jennifer Hill.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Roy H. Carman.
•Alderman, Ward 4, Position 1, Warren Kuhn; Edwin Simmons.
•Alderman, Ward 4, Position 2, Halbert E. "Hal" Baker, incumbent; Robert L. Swaim.

Shannon Hills
•Mayor, Mayor Mike Kemp, incumbent; Kenney Petty.
•Alderman, Ward 1, Position 1, James M. Frala, incumbent.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Sue Skipper, incumbent; Vicki Anderson.
•Alderman, Ward 2, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Alderman Jill Hatcher, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 1, Alderman Scott Bennett, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 2, no filings to date.

Traskwood
•Mayor, no filings to date.
•Alderman, Ward 1, Position 1, Mary E. Berryhill; Lloyd F. Lewis.
•Alderman, Ward 1, Position 2, no filings to date.
•Alderman, Ward 2, Position 1, Shirley Phillips.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Billy Sharp, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 3, Position 2, no filings to date.

Saline County
(All races are partisan.)
•County Judge, Mayor Jeff Arey, Republican; Shawn Hipskind, Libertarian.
•County Clerk, incumbent Doug Curtis, Republican.
•Sheriff, Rodney Goshien Sr., Democrat; Rodney Wright, Republican.
•Assessor, Bob Ramsey, Republican.
•Collector, Collector Joy Ballard, Republican.
•Circuit Clerk, Myka Bono Sample, Republican.
•Treasurer, Treasurer Larry C. Davis, Republican.
•Surveyor, County Surveyor Aaron Rasburry, Republican.
•Coroner, Kevin Cleghorn, Republican; Sam Ballard, Independent.
•Justice of the Peace, District 1, Justice of the Peace Pat Bisbee, Republican.
•Justice of the Peace, District 2, Everette Hatcher, Republican; Mel Kirby, Independent.
•Justice of the Peace, District 3, Steve Gladden, Republican.
•Justice of the Peace, District 4, Justice of the Peace Barbara Howell, Republican.
•Justice of the Peace, District 5, John Kimbrough, Republican.
•Justice of the Peace, District 6, Justice of the Peace Tammy Schmidt.
•Justice of the Peace, District 7, Justice of the Peace Josh Curtis, Republican.
•Justice of the Peace, District 8, Edward A. Albares, Republican.
•Justice of the Peace, District 9, incumbent Greg Thomas, Democrat; David Gibson, Republican.
•Justice of the Peace, District 10, Justice of the Peace Jim Whitley, Republican.
•Justice of the Peace, District 11, Mike Creekmore, Republican.
•Justice of the Peace, District 12, Justice of the Peace J.R. Walters, Republican.
•Justice of the Peace, District 13, Justice of the Peace James Zahnd, Republican.
•Constable, District 1, Constable Paul Viner, Republican; Glenn A Thompson, Democrat.
•Constable, District 2, Constable Bobby Hahn, Republican.

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes