Skip to main content

Filings for municipal posts in county close

August 15, 2014

The filing period for municipal positions in Saline County closed at noon Friday after opening on July 25.
The following individuals are candidates for the nonpartisan positions.

Also included here are those candidates who previously filed for partisan county positions before the preferential primary election, but will be included on the Nov. 4 general election ballot.

Alexander
•Mayor, Farren Wadley; Corliss Jerry Ball; Michelle Hobbs; Paul Mitchell.
•Alderman, Ward 1, Position 1, Louis Hobbs.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Jean Cummings Fisher; Jeffery S. Watson.
•Alderman, Ward 2, Position 1, Kenneth D. Miller; Stephanie Beck.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Andy Mullins; Juanita Wilson.
•Alderman, Ward 3, Position 1, Andrea Bearden.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Harvey C. Howard; Dan Church.
•Alderman, Ward 4, Position 1, Monroe Cates; Melissa Ratliff.
•Alderman, Ward 4, Position 2, Alderman Lonny Chapman, incumbent.

Bauxite
•Mayor, Eddie Jones; Debbie Purifoy; Bill Russell.
•Alderman, Position 1, Adam Kampbell.
•Alderman, Position 2, Alderman Paula Matthews, incumbent.
•Alderman, Position 3, Mae Clark; Deann Watson.
•Alderman, Position 4, Michael Collins; John Davis.
•Alderman, Position 5, Mona Struble, incumbent.
•Recorder, Candace Carpenter; Becky Jo Mitchell.

Benton
•Mayor, Mayor David J. Mattingly, incumbent; Gene Gentry.
•City Clerk, Cindy Stracener, incumbent.
•City Attorney, Brent Houston, incumbent.
•Alderman, Ward 1, Position 1, Alderman Frank Baptist, incumbent; Ron Jones.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Alderman Kerry Murphy, incumbent.
•Alderman, Ward 2, Position 1, Charles Cunningham, incumbent.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Evelyn Calvin Reed, incumbent..
•Alderman, Ward 3, Position 1, Alderman Bill Donnor, incumbent; Gary Garner.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Alderman Jerry Ponder, incumbent; Freddy Burton; Rick Holland.
•Alderman, Ward 4, Position 1, Alderman Brad Moore, incumbent; Jim Gardner
•Alderman, Ward 4, Position 2, James A. Herzfeld, incumbent.
•Alderman, Ward 5, Position 1, Steve Lee, incumbent.
•Alderman, Ward 5, Position 2, Alderman Lori Beaty Terrell, incumbent.

Bryant
•Mayor, Randy Cox; Alderman Adrian Henley; Mayor Jill Dabbs, incumbent.
•City Clerk, Clerk Heather McKim, incumbent; Sue Ashcraft.
•City Attorney, Doug Mays; Josh Farmer.
•Alderman, Ward 1, Position 1, Lorne Gladden.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Wade Permenter; Alan Kays.
•Alderman, Ward 2, Position 1, Alderman Mike Chandler, incumbent; Nathan Branson.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Rae Ann Fields; Jerry Henson.
•Alderman, Ward 3, Position 1, Jo Anna Brown; R.E. Higginbotham.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Alderman Rob Roedel, incumbent.
•Alderman, Ward 4, Position 1, Brenda White Miller, incumbent.
•Alderman, Ward 4, Position 2, Gary Hollis; Carlton Billingsley.

Haskell
•Mayor, Jayme Watson-Bruton; Jerry D. Tittle; Janie Lyman; Gary Vice.
•Alderman, Ward 1, Position 1, Alderman Ronnie Ballard, incumbent.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Dallas Wright.
•Alderman, Ward 2, Position 1, Rose Marie Wilkinson.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Raymond Lobbs, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 1, Jennifer Hill; Andrea Mills Warner.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Roy H. Carman.
•Alderman, Ward 4, Position 1, Warren Kuhn; Edwin Simmons.
•Alderman, Ward 4, Position 2, Halbert E. "Hal" Baker, incumbent; Robert L. Swaim.

Shannon Hills
•Mayor, Mayor Mike Kemp, incumbent; Kenney Petty.
•Alderman, Ward 1, Position 1, James M. Frala, incumbent.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Sue Skipper, incumbent.
•Alderman, Ward 2, Position 1, Vicki Anderson.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Alderman Jill Hatcher, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 1, Alderman Scott Bennett, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Alderman James Kandlbinder, incumbent.

Traskwood
•Mayor, no candidates. (Michael Nash is the current mayor and will continue in office.)
•Alderman, Ward 1, Position 1, Mary E. Berryhill; Lloyd F. Lewis.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Carolyn Weir.
•Alderman, Ward 2, Position 1, Shirley Phillips; Eldon Spear.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Billy Sharp, incumbent; Thomas J. Tucker.
•Alderman, Ward 3, Position 1, Alderman Kimberly Schane, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 2, no candidates. (No one holds the position at present.)

Saline County
(All races are partisan.)
•County Judge, Mayor Jeff Arey, Republican; Shawn Hipskind, Libertarian.
•County Clerk, incumbent Doug Curtis, Republican.
•Sheriff, Rodney Goshien Sr., Democrat; Rodney Wright, Republican.
•Assessor, Bob Ramsey, Republican.
•Collector, Collector Joy Ballard, Republican.
•Circuit Clerk, Myka Bono Sample, Republican.
•Treasurer, Larry C. Davis, Republican.
•Surveyor, County Surveyor Aaron Rasburry, Republican.
•Coroner, Kevin Cleghorn, Republican; Sam Ballard, Independent.
•Justice of the Peace, District 1, Justice of the Peace Pat Bisbee, Republican.
•Justice of the Peace, District 2, Everette Hatcher, Republican; Mel Kirby, Independent.
•Justice of the Peace, District 3, Steve Gladden, Republican.
•Justice of the Peace, District 4, Justice of the Peace Barbara Howell, Republican.
•Justice of the Peace, District 5, John Kimbrough, Republican.
•Justice of the Peace, District 6, Justice of the Peace Tammy Schmidt.
•Justice of the Peace, District 7, Justice of the Peace Josh Curtis, Republican.
•Justice of the Peace, District 8, Edward A. Albares, Republican.
•Justice of the Peace, District 9, incumbent Greg Thomas, Democrat; David Gibson, Republican.
•Justice of the Peace, District 10, Justice of the Peace Jim Whitley, Republican.
•Justice of the Peace, District 11, Mike Creekmore, Republican.
•Justice of the Peace, District 12, Justice of the Peace J.R. Walters, Republican.
•Justice of the Peace, District 13, Justice of the Peace James Zahnd, Republican.
•Constable, District 1, Constable Paul Viner, Republican; Glenn A Thompson, Democrat.
•Constable, District 2, Constable Bobby Hahn, Republican.

The Bryant Hornets baseball team fell 3-2 to the Catholic Rockets at Lamar Porter Field in Little...
The Bauxite Lady Miners routed St. Joe's 16-0 on Tuesday in Conway. Valery Cotton went 3 for 4 at...
In a late scheduling change, the Harmony Grove Lady Cardinals played host to Nashville on Tuesday,...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes